Do góry

Praca w Islandii

Human Resources Poland - Praca w Islandii

Czy HR.PL może zajmować się pośrednictwem pracy za granicą?
Tak. Posiadamy zezwolenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej na pośrednictwo pracy za granicą nr 2652/1b.

Czy HR.PL pobiera jakieś opłaty za swoje usługi?
Za pośrednictwo pracy nasza firma nie pobiera żadnych opłat !

Jak rozliczyć podatek naliczony w Islandii?
Sposób rozliczenia podatku jest uzależniony od wielu czynników. Proponujemy kontakt z firmą Taxback pod numerem 0048 22 829 91 70, która pomoże Państwu w uzyskaniu zwrotu nadpłaconego podatku

Ile wynosi stawka minimalna?
Islandia nie ma jednej standardowej stawki minimalnej. Stawka ta jest różna dla każdego zawodu i regularnie uaktualniana przez organizacje związkowe. Pracownicy nie należący do związków zawodowych, są uprawnieni do otrzymywania stawek wynegocjowanych przez związki. Na każdym odcinku pensji, pracownik będzie mógł znaleźć informacje o potrąceniach dokonanych na rzecz funduszu emerytalnego (4% pensji), składki na rzecz związków zawodowych (1% pensji, niezależnie od tego, czy należy się do związku zawodowego), podatku dochodowego (35,72% pensji), kwoty wolnej od podatku (maksymalnie 32150 ISK miesięcznie) oraz dodatek urlopowy.

Ile wynosi standardowy czas pracy?
Standardowy czas pracy wynosi 173,5 godziny miesięcznie. Godzinowy czas pracy jest jednak często wyższy. Za godziny nadliczbowe nie zawsze dostaje sie dodatkową zapłatę – często jest to zasadnicza stawka bez nadgodzin (zależy jak sie pracodawcy podoba, może zapłacić ale nie musi).

Długość kontraktów?
Kontrakty z Islandzkimi pracodawcami są zawierane na dwa sposoby. Część pracodawców poszukuje pracowników na wykonanie konkretnych robót i okres zatrudnienia zazwyczaj nie przekracza kilku miesięcy. Większość firm, poszukuje jednak pracowników na stałe. Są oni zatrudniani na podstawie typowych, islandzkich umów o pracę. Należy pamiętać, że pierwsze 6 miesięcy jest traktowane jako okres próbny i pracodawcy mają możliwość sprawdzenia danego pracownika.

Jak wygląda kwestia urlopów?
Wszystkim osobom pracującym w Islandii legalnie na podstawie umowy o pracę, przysługują dwa dni urlopu za każdy przepracowany miesiąc. Pracownik utraci dni wolne, w przypadku nieobecności w pracy (poza okresem w czasie którego chorował i dostarczył pracodawcy właściwe zaświadczenie. Dodatek urlopowy – tzw Orlof wynosi -10,17% wypłaty.

Kto opłaca Ubezpieczenie Społeczne?
Składki na ubezpieczenie społeczne są potrącane z wynagrodzenia pracownika.

Czy oferty pracy w serwisie są aktualne?
Wszystkie oferty znajdujące się w naszym serwisie, w tym oferty pracy dotyczące pracy za granicą są aktualne. Z chwilą, gdy nabór pracowników zostaje zakończony, dana oferta pracy zostaje wycofana z naszego serwisu. Jeżeli ta sama oferta pracy po jakimś czasie pojawia się ponownie w serwisie oznacza to wznowienie naboru pracowników.

Wyjazd z dziećmi
W celu uzyskania wszelkiej pomocy należy się skontaktować z Wydziałem Opieki Społecznej w Kópavogur (adres podany w sekcji linki).

Dlaczego dokumenty powinny być przesyłane w języku polskim i języku angielskim?
W odpowiedzi na ofertę pracy dotyczącą podjęcia pracy za granicą (bez względu na kraj) przesyłamy życiorys w dwóch wersjach językowych: polskiej oraz angielskiej, żebyśmy mogli Twój życiorys przesłać bezpośrednio zagranicznemu pracodawcy (właśnie dlatego angielska wersja CV jest taka niezbędna!). Pomimo tego, iż wymagamy przesyłania dokumentów w dwóch wersjach językowych (polskim i angielskim), to musisz wiedzieć, że w przypadku wielu ofert pracy znajomość języka angielskiego nie jest warunkiem koniecznym do podjęcia pracy za granicą, ale jedynie atutem dodatkowym. W treści każdej oferty pracy podajemy oczekiwania danego pracodawcy co do wymaganego poziomu znajomości języka angielskiego lub innego języka obcego. Po przesłaniu do nas swoich dokumentów, otrzymasz zawsze automatyczną odpowiedz potwierdzającą ich przyjęcie. Oznacza to, że Twoje dokumenty znajdują się już w naszej bazie, a następnie zostaną zaprezentowane zagranicznemu pracodawcy. Dokumenty przesyłane do HR.PL muszą być w formacie Microsoft Word (.doc lub .rtf). Aplikacje przesyłane w innych formatach będą automatycznie kasowane.

W jakim czasie otrzymam odpowiedź jeśli już przesłałem swoje dokumenty?
Czas oczekiwania na odpowiedź od zagranicznego pracodawcy w sprawie wstępnego zakwalifikowania kandydatów do pracy wynosi od kilku dni do dwóch miesięcy. Wszystkie opóźnienia leżą tylko i wyłącznie po stronie pracodawcy zagranicznego i najczęściej spowodowane są długim procesem selekcyjnym.

Kto pokrywa koszty przejazdu do kraju, w którym mam podjąć pracę?
Koszty przelotu z Polski pokrywane są przez pracowników. W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że pracodawca opłaca koszty przelotu – wtedy w ogłoszeniu jest umieszczona odpowiednia informacja.

Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków
Dla osób wyjeżdżających do pracy za granicę wraz z Towarzystwem Ubezpieczeniowym GENERALI przygotowaliśmy korzystny pakiet ubezpieczeniowy od następstw nieszczęśliwych wypadków. Polisa jest zawierana na okres 12 miesięcy i obejmuje Ubezpieczonego całodobową ochroną ubezpieczeniową na całym świecie. Umowa ubezpieczenia obejmuje następstwa nieszczęśliwych wypadków na skutek: śmierci, poważnego urazu (oparzenia, złamania, utrata narządu), dzienne świadczenia szpitalne, zwrot kosztów na zakup protez czy operacji plastycznych, zwrot kosztów przeszkolenia zawodowego inwalidy. Wysokość wypłacanych świadczeń zależy od zdarzenia i od klasy ryzyka zawodowego.

Ile kosztuje zakwaterowanie?
Ceny za wynajem mieszkań w Islandii są jednymi z najwyższych w Europie (miesięczna cena wynajęcia 2 pokojowego mieszkania wynosi około 4000 złotych miesięcznie; pojedynczy pokój można wynająć od około 1200 złotych miesięcznie). Niektórzy pracodawcy pomagają w znalezieniu mieszkania dla swoich pracowników.

Czy trzeba się rejestrować ?
Polacy podejmujący pracę w Islandii nie muszą występować o jakiekolwiek zezwolenia i nie muszą rejestrować swojego pobytu. Należy jednak pamiętać, że wszystkie osoby zatrudnione w Islandii legalnie będą płaciły podatek dochodowy.

Użyteczne adresy internetowe – linki

Co muszę wziąć ze sobą?
Podejmując pracę w Islandii warto wziąć ze sobą kopie swoich wszystkich uprawnień (szczególnie dotyczy to osób, które będą chciały potwierdzić swoje kwalifikacje zawodowe). Warto również wziąć ze sobą kwotę około 200 EUR na początek, do czasu otrzymania pierwszej wypłaty oraz telefon komórkowy bez blokady sim-lock

Jak dzwonić do Polski?
Operatorami telefonicznymi są Siminn i Vodafone (obaj operatorzy telefonia stacjonarna i komórkowa). Koszt połączenia do Polski jest bardzo zróżnicowany i zależy od wykupionego abonamentu oraz pory dnia o której dzwonimy. Osoby posiadające komputer, mogą komunikować się za pośrednictwem programów umożliwiających rozmowy przez Internet np. Skype.

Placówki dyplomatyczne:

Ambasada RP
Olav Kyrres plass 1, 0244 Oslo
tel. (0-04722) 555-536, 430-015, 430-161; fax 444-839
e-mail: ambpol@online.no
www.poland-embassy-no.com

Ambasada w Oslo w Norwegii jest odpowiedzialna za sprawy w Islandii

Konsulat Generalny RP w Reykjawiku
Konsul Generalny: Danuta Szostak
Skúlatún 2 (róg Borgartúni), 105 Reykjavik, Islandia
tel. (00354) 520 50 50
fax. (00354) 511 11 20
e-mail: info@reykjavik.polemb.net

Zapamiętaj: Numer awaryjny 112 (we wszystkich krajach) Kontakt z nami pod numerem telefonu +48 22 855 42 35 lub biuro@hr.pl