Do góry

Praca w Holandii

Human Resources Poland - Praca w Holandii

Ile wynosi płaca minimalna w Holandii?
Obecnie w Holandii obowiązuje stawka minimalna w wysokości 1265 EUR miesięcznie brutto.

Czy wymagane jest pozwolenie na pracę w Holandii?
Nie. Od 1.05.2007 obywatele Polski mogą pracować na terenie Holandii bez konieczności uzyskania pozwolenia na pracę.

Jak wyglądają formalności związane z podejmowaniem pracy w Holandii?
Każda osoba podejmująca pracę na terenie Holandii jest zobowiązana do wystąpienia o numer SOFI, który jest jednocześnie numerem ubezpieczenia społecznego i numerem identyfikacji podatkowej.

Jakie obowiązują w Holandii stawki podatkowe
Holenderski system podatkowy jest podobny do polskiego i wysokość podatków zależy od rocznych zarobków. Przy zarobkach do 17.319 EUR podatek wynosi 33.65%; od 17.319 do 31.122 41.4%; od 31.122 do 53.064 42% i powyżej 53.064 EUR rocznie 52% (Dane za 2007). Dodatkowo w Holandii istnieje cały szerg ulg podatkowych. Po powrocie z pracy w Holandii proponujemy kontakt z jednym z naszych partnerów, który ułatwi Państwu rozlicznie tamtejszego podatku.

Szkolenie VCA
Każda osoba podejmująca pracę w Holandii w branżach technicznych, ma obowiązek przejść szkolenie BHP (w Holandii nazywa się VCA). Jest to ośmiogodzinne szkolenie, które kończy się egzaminem. Koszt takiego szkolenia, egzaminu oraz wydania karty wynosi 250 EUR.

Czas oczekiwania na rozpoczęcie pracy
W przypadku osób, ktore podejmują pracę w budownictwie lub niektórych gałęziach przemysłu czas oczekiwania na podjęcie pracy od momentu przyjazdu wynosi około tygodnia. Związane jest to z koniecznością uzyskania certyfikatu VCA, numeru SOFI oraz ewnetualnie przejścia wewnętrznego szkolenia BHP przed dopuszczeniem do stanowiska pracy.

Ubezpieczenie
Osoby zatrudnione na terenie Holandii oprócz ubezpieczenia społecznego są dodatkowo zobligowane do wykupienia ubezpieczenia, które będzie pokrywało ewentualne koszty leczenia. Ubezpieczenie takie kosztuje 25 EUR tygodniowo.

Jakie dokumenty wziąć ze sobą wyjeżdżając?
Podejmując pracę za granicą należy wziąć ze sobą wszystkie dokumenty potwierdzające wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. Dodatkowo można wziąć ze sobą akty urodzenia dzieci (w celu uzyskania dodatkowych świadczeń) oraz potwierdzenie zameldowania.

Ile pieniędzy należy ze sobą zabrać?
Podejmując pracę w Holandii radzimy zabrać ze sobą 150 EUR na pierwsze tygodnie pracy – dzięki temu nie będą się Państwo martwić o finanse do czasu otrzymania pierwszej wypłaty.

Ile wynosi standardowy czas pracy w Holandii?
Standardowy czas pracy w Holandii wynosi 40 godzin tygodniowo – dodatkowo pracownicy mogą pracować w nadgodzinach do 48 godzin tygodniowo.

Transport do Holandii
Na chwile obecną najlepsze połączenia z Holandią oferują przewoźnicy autokarowi. Przejazd rejsowym autobusem lub mikrobusem trwa około 12 godzin a połączenia dostępne są z większości średnich i dużych miast. Siatka połączeń lotniczych jest bardzo ograniczona i chwilowo obsługuje jedynie Amsterdam i Eindhoven.

Placówki dyplomatyczne:

Ambasada RP
Alexanderstraat 25
2514 JM Den Haag
The Netherlands
tel. +31 (0)70 7990 100
fax +31 (0)70 7990 137
e-mail: ambhaga@polamb.nl