Do góry

Praca w Irlandii

Human Resources Poland - Praca w Irlandii

Czy HR.PL może zajmować się pośrednictwem pracy za granicą?
Tak. Posiadamy zezwolenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej na pośrednictwo pracy za granicą nr 2652/1b.

Czy HR.PL pobiera jakieś opłaty za swoje usługi?
Za pośrednictwo pracy nasza firma nie pobiera żadnych opłat !

Ile wynoszą zarobki?
Zarobki w Irlandii, tak jak i w Polsce są bardzo zróżnicowane i zależą od stanowiska. Obecna stawka minimalna wynosi 11,30 EUR za godzinę ( i jest co roku uaktualniana przez Irlandzki rząd). Niektóre związki zawodowe wynegocjowały wyższe stawki minimalne w swoich zawodach. Otrzymując od nas ofertę pracy, mogą być Państwo pewni, że stawki oferowane przez pracodawców są właściwe. Wszystkie zarobki podawane przez firmy w ogłoszeniach i na umowach są stawkami brutto (przed opodatkowaniem).

Ile wynosi standardowy czas pracy?
Podstawowy, tygodniowy czas pracy w Irlandii wynosi między 40 i 48 godzin i jest uzależniony od pracodawcy. Osoby chcące pracować powyżej 48 godzin tygodniowo są zobowiązane do podpisania właściwego oświadczenia. Praca zazwyczaj odbywa się od poniedziałku do piątku, jednakże większość z firm oferuje pracę w weekendy (często w wyższych stawkach). Osoby pracujące w systemie zmianowym (12 godzinnych zmian) pracują standardowo 48 godzin tygodniowo niezależnie od dni tygodnia.

Jak wygląda kwestia urlopów?
Wszyscy pracownicy zatrudnieni przez nasze biuro pracują na zasadzie umowy o pracę i przysługuje im urlop wypoczynkowy zgodnie z przepisami irlandzkimi. Wymiar urlopu wynosi pomiędzy 20 i 25 dni w ciągu roku kalendarzowego. Nie istnieje możliwość przenoszenia urlopów na kolejny rok. Wielu pracodawców prosi pracowników o zarezerwowanie kilku dni urlopowych na koniec roku. Należy pamiętać, że pracodawcy tamtejsi zatrudniają pracowników z Polski na tych samych warunkach co pracowników miejscowych i w związku z tym nie planują zwiększonej ilości urlopów w celu powrotów do Polski. Pracodawcy nie są również zobowiązani do pokrywania kosztów biletów samolotowych / autokarowych w przypadku powrotu do Polski na urlop. W szczególnych przypadkach, pracownicy mogą otrzymać urlop bezpłatny.

Kto opłaca Ubezpieczenie Społeczne?
Wszystkie osoby pracujące w Irlandii na podstawie umowy o pracę mają ubezpieczenie społeczne. Odpowiednie składki są potrącane z zarobków.

Czy oferty pracy w serwisie są aktualne?
Wszystkie oferty znajdujące się w naszym serwisie, w tym oferty pracy dotyczące pracy za granicą są aktualne. Z chwilą, gdy nabór pracowników zostaje zakończony, dana oferta pracy zostaje wycofana z naszego serwisu. Jeżeli ta sama oferta pracy po jakimś czasie pojawia się ponownie w serwisie oznacza to wznowienie naboru pracowników.

Dlaczego dokumenty powinny być przesyłane w języku polskim i języku angielskim?
W odpowiedzi na ofertę pracy dotyczącą podjęcia pracy za granicą (bez względu na kraj) przesyłamy życiorys w dwóch wersjach językowych: polskiej oraz angielskiej, żebyśmy mogli Twój życiorys przesłać bezpośrednio zagranicznemu pracodawcy (właśnie dlatego angielska wersja CV jest taka niezbędna!). Pomimo tego, iż wymagamy przesyłania dokumentów w dwóch wersjach językowych (polskim i angielskim), to musisz wiedzieć, że w przypadku wielu ofert pracy znajomość języka angielskiego nie jest warunkiem koniecznym do podjęcia pracy za granicą, ale jedynie atutem dodatkowym. W treści każdej oferty pracy podajemy oczekiwania danego pracodawcy co do wymaganego poziomu znajomości języka angielskiego lub innego języka obcego. Po przesłaniu do nas swoich dokumentów, otrzymasz zawsze automatyczną odpowiedz potwierdzającą ich przyjęcie. Oznacza to, że Twoje dokumenty znajdują się już w naszej bazie, a następnie zostaną zaprezentowane zagranicznemu pracodawcy. Dokumenty przesyłane do JOBS.PL muszą być w formacie Microsoft Word (.doc lub .rtf). Aplikacje przesyłane w innych formatach będą automatycznie kasowane.

W jakim czasie otrzymam odpowiedź jeśli już przesłałem swoje dokumenty?
Czas oczekiwania na odpowiedź od zagranicznego pracodawcy w sprawie wstępnego zakwalifikowania kandydatów do pracy wynosi od kilku dni do dwóch miesięcy. Wszystkie opóźnienia leżą tylko i wyłącznie po stronie pracodawcy zagranicznego i najczęściej spowodowane są długim procesem selekcyjnym.

Kto pokrywa koszty przejazdu do kraju, w którym mam podjąć pracę?
Koszty przelotu z Polski pokrywane są przez pracowników. W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że pracodawca opłaca koszty przelotu – wtedy w ogłoszeniu jest umieszczona odpowiednia informacja.

Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków
Dla osób wyjeżdżających do pracy za granicę wraz z Towarzystwem Ubezpieczeniowym GENERALI przygotowaliśmy korzystny pakiet ubezpieczeniowy od następstw nieszczęśliwych wypadków. Polisa jest zawierana na okres 12 miesięcy i obejmuje Ubezpieczonego całodobową ochroną ubezpieczeniową na całym świecie. Umowa ubezpieczenia obejmuje następstwa nieszczęśliwych wypadków na skutek: śmierci, poważnego urazu (oparzenia, złamania, utrata narządu), dzienne świadczenia szpitalne, zwrot kosztów na zakup protez czy operacji plastycznych, zwrot kosztów przeszkolenia zawodowego inwalidy. Wysokość wypłacanych świadczeń zależy od zdarzenia i od klasy ryzyka zawodowego. Dodatkowe informacje na temat dobrowolnego ubezpieczenia od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, znajdą Państwo tutaj.

Ile kosztuje zakwaterowanie?
Irlandia – Koszt wynajęcia pokoju w Irlandii wynosi około od 40 do 90 EUR tygodniowo. Cena jest uzależniona od lokalizacji i standardu mieszkania. Do tej ceny mogą być doliczone opłaty licznikowe. Irlandzcy pracodawcy zawsze pomagają w znalezieniu mieszkania – pracownicy natomiast sami pokrywają opłaty za wynajem.

Dojazd do pracy?
Większość pracodawców stara się znaleźć zakwaterowanie w pobliżu miejsca wykonywania pracy. Nie zawsze jest to jednak możliwe, i może się zdarzyć, że pracownik będzie musiał korzystać z komunikacji miejskiej. Pojedynczy bilet kosztuje zazwyczaj około 1 EUR.

Czy trzeba się rejestrować ?
Osoby podejmujące pracę w Irlandii mają obowiązek wyrobienia numeru PPS. Jest to numer ubezpieczenia społecznego i jednocześnie korzysta się z niego jak z numeru identyfikacji podatkowej. Do momentu otrzymania numeru PPS pracodawca będzie potrącał bardzo wysokie składki na podatek dochodowy pracownika (tzw. Emergency tax). W przypadku pracy w branży budowlanej, wszyscy pracownicy są zobowiązani do ukończenia kursu Safe-Pass. Jest to szkolenie z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy i jest ono wymagane do podjęcia jakiegokolwiek zatrudnienia w branży budowlanej.

Użyteczne adresy internetowe – linki

Informacja o podatkach – www.revenue.ie

Numer PPS – www.welfare.ie/topics/ppsn/index.html

Prywatna służba zdrowia – www.vhi.ie

Zakwaterowanie – www.daft.ie

Polska gazeta – www.polskiexpress.ie

Jak dzwonić do Polski?
Sposobów (taniego) dzwonienia do Polski jest coraz więcej. Niektóre z sieci komórkowych wprowadzają możliwość dzwonienia do Polski w określonych godzinach za bardzo niskie stawki. Największymi sieciami telefonii komórkowej w Irlandii są Vodafone, O2 i Orange. Sieci te oferują zestawy pre-paid będące najłatwiejszym sposobem komunikacji. W większych miastach coraz częściej można znaleźć lokale, oferujące tanie rozmowy telefoniczne do Polski. Ceny są bardzo niskie – jedynym problemem może być fakt, że podobne miejsca nie występują wszędzie. Osoby posiadające komputer, mogą komunikować się za pośrednictwem programów umożliwiających rozmowy przez Internet np. Skype.

Placówki dyplomatyczne:

Ambasada RP
5, Ailesbury Road, Ballsbridge, Dublin 4, Ireland
tel. (0-03531) 2830-855; fax 2698-309
e-mail: polembas@iol.ie
adres www: www.dublin.polemb.net/


Dodatkowe informacje:
Waluta i orientacyjne ceny w Irlandii: walutą jest euro (1 EUR = 100 eurocentów). 1 EUR = 4,70 zł. Ceny: hamburger 1,5-20 EUR, woda mineralna 1-1,15 EUR, obiad w restauracji od 15 EUR, piwo w pubie od 2,5 EUR , bilet do kina 8 EUR, litr benzyny 1,15 EUR, chleb 0,9 EUR, paczka papierosów (6,5 EUR), wynajem mieszkania (dla trzech osób) – 1500 EUR miesięcznie.

Zapamiętaj: Numer awaryjny 112 (we wszystkich krajach)Kontakt z nami pod numerem telefonu +4822 855 42 35 lub biuro@hr.pl