Do góry

Praca dla spawaczy

HR.PL współpracuje z wieloma zagranicznymi firmami budowlanymi i przemysłowymi w zakresie rekrutacji spawaczy oraz ślusarzy. Oferty najczęściej są z Holandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Danii; niektórzy pracodawcy poszukują również pracowników do Norwegii i Islandii.

Human Resources Poland - praca dla spawaczy

Najczęściej poszukiwanym zawodem są spawacze z umiejętnością spawania MIG-MAG, którzy potrafią czytać rysunek techniczny oraz obsługiwać dodatkowe narzędzia (palnik gazowy lub plazmowy, giętarka, gilotyna). Osoby o takich umiejętnościach mogą liczyć na dużą ilość ofert pracy zarówno na budowie (np. spawanie zbrojeń, konstrukcji stalowych do hal, mostów), jak również na hali – warsztacie (spawanie form do betonu, elementów maszyn itp.)

Drugą grupę stanowią osoby pracujące w zawodzie ślusarz /fabrykator/ monter. Pracownicy z takim doświadczeniem znajdą pracę w fabrykach lub na budowach; najczęściej przy fabrykacji (przygotowywaniu) oraz montażu konstrukcji stalowych. Umiejętność spawania na tego typu stanowiskach często nie jest wymagana.

Następną grupę stanowią oferty dla spawaczy z uprawnieniami MIG lub MAG (131, 135 i 136 – najczęściej spawanie dużych / grubych konstrukcji takich jakie hale lub mosty) oraz dla spawaczy z uprawnieniami TIG (141 – zazwyczaj oferty dotyczą spawania niedużych elementów takich jak rury lub zbiorniki ze stali nierdzewnej). Osoby na tym stanowisku będą miały za zadanie jedynie wykonywać spawy.

Niezależnie od stanowiska wszystkie osoby podejmujące prace na powyższych stanowiskach muszą spełniać kilka warunków:

  • Udokumentowane doświadczenie – szczególnie istotne wśród spawaczy, jako że pracodawcy często zatrudniają jedynie na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej oraz sprawdzenia dokumentów (bez przeprowadzania próbek). Doświadczenie może być potwierdzone świadectwami pracy lub referencjami. Przydatne bywa też dołączenie dokumentacji fotograficznej swojego doświadczenia.
  • Aktualne certyfikaty – niezależnie od stanowiska osoba podejmująca pracę jako spawacz lub ślusarz musi mieć zawsze aktualne uprawnienia na sprzęt z którego będzie korzystać podczas pracy lub na właściwą metodę spawania. Niezależnie od umiejętności pracodawca nie dopuści do stanowiska pracy osoby bez właściwych uprawnień. Niektórzy pracodawcy mogą oferować dodatkowe szkolenia zawodowe.
  • Znajomość języka obcego – w niektórych przypadkach znajomość języka obcego jest niezbędna do podjęcia pracy. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, jest to zawsze wyraźnie zaznaczone w ogłoszeniu. Dodatkowe certyfikaty – w zależności od firmy lub miejsca pracy pracodawca może wymagać dodatkowych certyfikatów (np. BHP); zazwyczaj szkolenia w celu uzyskania tych certyfikatów są przeprowadzane przez pracodawców – jeżeli jest inaczej informacje na ten temat zawsze znajduje się w ogłoszeniu.

Kontrakty oferowane przez pracodawców są zawierane zazwyczaj początkowo na okres od 3 do 6 miesięcy, a następnie mogą być przedłużane. Koszt przelotu z i do Polski pokrywa pracownik (koszt biletu wynosi zazwyczaj od 200 do 1000 złotych); podobnie wygląda sprawa z zakwaterowaniem; jest ono znajdowane przez pracodawcę i opłacane przez pracownika (od 25 do 60 GBP w Wielkiej Brytanii oraz od 50 do 70 EUR w Irlandii i Holandii)

Zarobki na jakie mogą liczyć spawacze i ślusarze są uzależnione od charakteru wykonywanej pracy, firmy oraz kraju. Ogólnie można jednak przyjąć, że stawki zaczynają się od 8 GBP brutto w Wielkiej Brytanii oraz 10 EUR w Holandii i Irlandii. Na wyższą stawkę maja szanse osoby z większym doświadczeniem oraz znajomością języków obcych.

W przypadku jakichkolwiek pytań w sprawie pracy dla spawaczy / ślusarzy prosimy o kontakt za pomocą formularza kontaktowego.